DOLAR 9,2877-0.47%
EURO 10,8327-0.19%
STERLIN 12,8217-0.04%
ALTIN 532,540,53
BIST 1.431,680,99%
BITCOIN 5767140,14%
İstanbul
15°

PARÇALI BULUTLU

12 54

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

İcradan Nasıl Araç Alabilirim, İcralık araç satış ihalesine katılım şartları nelerdir

İcradan Nasıl Araç Alabilirim, İcralık araç satış ihalesine katılım şartları nelerdir

Uygun fiyata araç almak için icralık araç satış ilanlarını inceleyen ziyaretçilerimize özel derlediğimiz haberimizde, hangi bankaların icradan araç sattığını, bu ihalelere nasıl katılabileceğinizi, ve aracınızı nasıl teslim alabileceğiniz gibi tüm detayları listeledik. Sizlerde icradan araç satın almak için haberimizde yer alan tüm detayları inceleyebilirsiniz.

ABONE OL
30 Haziran 2021 10:25
İcradan Nasıl Araç Alabilirim, İcralık araç satış ihalesine katılım şartları nelerdir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uygun fiyata araç almak için icralık araç satış ilanlarını inceleyen ziyaretçilerimize özel derlediğimiz haberimizde, hangi bankaların icradan araç sattığını, bu ihalelere nasıl katılabileceğinizi, ve aracınızı nasıl teslim alabileceğiniz gibi tüm detayları listeledik. Sizlerde icradan araç satın almak için haberimizde yer alan tüm detayları inceleyebilirsiniz.

Bankalar aracılığıyla hacizli araç alımları yapan çoğu insan bulunuyor. Hacizli araçlar, insanların bankalara olan kredi kartı borçlarından dolayı bankanın el koymasına denir. Bununla beraber her bankanın satışa çıkardığı aracın icralı olma durumu bulunmamaktadır.

Miras paylaşımları esnasında meydana gelen karışıklıklar nedeniyle de insanlar aracını bankalara vererek de satış işlemi yapılır. Bu tür durumlarda da araç satışları ihale yolu ile yapılır. İhaleye katılım sağlamak ve bankalardan satılık araç almak isteyen kişiler için türlü satın alma yöntemi vardır.

Bankalar ne zaman icralık araç satışı yapar?

Bankadan ipotekli araç alma süreci bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Bazı bankalar ihale yerleri belirler ve insanlar aslında o yere gider ve araba almak için teklif verirler. İhale yeri, çok yıllı satın almalar için tanımlanmış bir yerdir. İnsanlar bu belirlenmiş yere gittiklerinde, teklif verebilir ve satın almalarını yapabilirler.

Bu arada bazı bankalar bu ihaleleri e-ihale adı altında yapmaktadır. e-ihale ile bir araca teklif verildikten sonra, ihale banka tarafından belirlenen tarihte devam ettirilecektir. İhalenin bitiminden 30 dakika önce teklif verilirse, belirtilen tarihte biten ihale 30 dakika uzatılacaktır.

Uzatma süresi içinde teklif gelirse, ihale süresi 30 dakika uzatılacaktır. Teklifinizi son ödemesiz süre içinde almazsanız, teklifiniz sona erecektir. Açık artırmada en yüksek teklifi veren araç sahibi olacaktır.

İcralık araç satışına nasıl katılabilirim?

İhaleye katılmak ve ipotekli araç satın almak için öncelikle ihalenin yapıldığı bankaya gitmeli, bir başvuru formu doldurmalı ve kayıt olmalısınız. İlk önce arabaları açık artırmaya çıkaran bankayı tanımlamanız gerekir. Her banka ipotek ile araç satmaz.

Bazı bankalar, ipotekli arabaları bir açık artırma sistemi yerine doğrudan satış sistemi aracılığıyla satmaktadır. Söz konusu işlem her banka için farklı olup, yönetim ve güvenlik ücretleri için bankanın talep ettiği tüm belgeler her banka için geçerlidir.

Hangi bankalar icralık araç satışı yapıyor?

Bankaya kredi kartı borcu bulunan ve ödeyemeyen kişilerin ipotekli araçları ihale yoluyla satılmaktadır. Bu işleme ek olarak bazı bankalar icra ürünleri de satmaktadır. Bankalar tarafından kullanılmış arabaların zorunlu satışı tüm ilde uygulanmamaktadır.

Büyükşehir kapsamında yer alan,

 • İstanbul
 • Ankara
 • İzmir
 • Bursa
 • Adana gibi şehirlerde bulunan bankalar tarafından mevzuat kapsamı içerisinde yapılır.

İpotekli otomobil satışı yapan bankalar ise,

 • Vakıfbank
 • TEB
 • İş Bankası
 • QNB Finansbank
 • Ziraat Bankası
 • Halkbank
 • Garanti BBVA
 • Akbank
 • Denizbank
 • Albaraka Türk

Bu bankalar, icralık olan araçları ikinci el olarak satan bankalar arasında yer almaktadır.

Vakıfbank icralık araç alım başvurusu nasıl yapılır?

Vakıfbank’tan araç ipoteği arayan vatandaşlarımızın öncelikle en yakın Vakıfbank noktasına başvuru yapması gerekmektedir. Banka tarafından belirlenen teminatın %5’ini yatırmanız gerekmektedir.

Ardından bankanın araç satış şartnamesinin her sayfasını imzalayın ve talebin ilk adımlarını tamamlayın. Vakıfbank, zorunlu araç başvurularında bulunanlardan çeşitli belgeler talep etmektedir. Bu belgeler ise;

 • İmzalanan Araç Satış Şartnamesi ve teminat dekontu,

Kendi adlarına araç alımı yapacak kişiler için,

 • Kimlik belgesi fotokopisi,

Bir şirket adına alacaklar için,

 • Araç Şartnamesini imzalayan şirket yetkilisinin en son tarihli imza sirküleri,
 • Vergi levhası,
 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi

Bu evraklar icrada olan araçları almak isteyenler için bankanın talep ettiği bir evraklardır.

Kayıt işlemini tamamladıktan sonra Vakıfbank gerekli incelemeleri yapar. Bu incelemeler sonucunda herhangi bir sorun bulunmazsa onay verilecektir. Şifre, bankacılık sistemine girmeniz için bankaya verilen cep telefonu numarasına ve e-posta adresine gönderilecektir.

Sisteme giriş yapabilmek için öncelikle kullanıcı adınıza ihtiyacınız var. Kullanıcı adı doğrudan teklif verenin kimlik numarası, şirket adına teklif verenlerinse vergi numarası olarak geçmektedir.

Bankanız tarafından verilen kullanıcı adı ve şifre ile sisteme giriş yapabilir ve dilediğiniz araca teklif verebilirsiniz. Ayrıca ihaleye çıkarılan araçlara verilen teklifleri tüm müşteriler görebilmektedir.

Vakıfbank İcralık Araç Listesi

TEB icralık araç alım başvurusu nasıl yapılır?

TEB tarafından ihaleye çıkarılan araçlardan satın almak için kayıt yaptırmak isteyen vatandaşların öncelikle en yakın TEB şubesine başvurmaları gerekmektedir. Bir bankanın açık artırmada satılan bir arabayı satın alabilmesi için önce bankanın teklifin %1’lik bir ücret ödemesi gerekir. Halihazırda başka bir bankaya ücret ödediyseniz, bankadan teminat mektubunun getirilmesi de geçerli olacaktır.

Başvuru için istenen belgeler ise,

 • Bireysel başvuruda her başvuru sahibi için kimliğin bir kopyası gereklidir. Pasaportunuzun ve ehliyetinizin bir kopyası da kimliğiniz dışında sunulmalıdır.
 • Başkası adına talep edilmesi halinde, kimliğinizin bir nüshasını ve Vekaletnamenin noter tasdikli bir nüshasını sağlamanız gerekecektir.
 • Şirket adına başvuruda bulunurken resmi kimlik fotokopisi, yetkili belge fotokopisi, imza sirküsü fotokopisiyle başvuruda bulunulabilir.

İhale prosedürünü tamamlayanlar ihale adresine giderek belirlenen ihale saatinden önce teklif verebilirler. Altenatif olarak, teklif vermek için https://esatis.uyap.gov.tr  ​adresinden kayıt yaptırabilirler. Çevrimiçi teklifler için, tekliften 24:00 saatine kadar elektronik teklifler gönderebilirsiniz.

TEB İcralık Araç Listesi

İş Bankası icralık araç alım başvurusu nasıl yapılır?

İş Bankası’nda hacizli araç yer almamaktadır. Bu nedenle bankadan el konulan araç satın alınmasını isteme prosedürü bulunmamaktadır. İş Bankası’ndan hacizli araç satın almak isteyenler 2021 yılında bu hizmetlerden yararlanamayacak. İş Bankası halihazırda hacizli gayrimenkul işlemleri yapmaktadır.

QNB Finansbank icralık araç alım başvurusu nasıl yapılır?

QNB Finansbank’ta İş Bankası gibi ipotek araç işlemi bulunmamaktadır. Bu nedenle QNB Finansbank uygulamasını kullanarak ipotekli araç satın alamazsınız. QNB Finansbank, 2021 yılında sadece ipotekli gayrimenkul satışı yapmaktadır.

Ziraat Bankası icralık araç alım başvurusu nasıl yapılır?

Ziraat Bankası teklif veren bankalardan biridir. Vatandaşlar, teklif verdikleri aracı satın alırken öncelikle Ziraat Bankası’na kayıt yaptırmalıdır. Kullanılmış bir araba satın almak istiyorsanız, lütfen en yakın Ziraat Bankası şubesine gidin ve kayıt formunu doldurun.

Banka daha sonra araç satış özelliklerini açık artırma talebinde bulunanlara gönderir. Bu belge tamamen imzalanmalıdır. Bu işlemler tamamlandıktan sonra başvuru süreci için bazı belgeler istenmektedir. bu belgeler,

Bireysel başvuru yapacak kişiler için,

 • Nüfus cüzdan fotokopisi istenmektedir.

Bir şirket adına başvuru yapacak kişiler için,

 • İhale verilecek yıla ait Ticaret Sicil Memurluğundan alınan Ticaret Sicil Tasdiknamesi,
 • Yetkili kişiye ait temsil belgesi,
 • Yetkili kişinin noterde düzenlenen imza sirküleri istenmektedir.

Başka bir kişi adına başvuru yapacak kişiler için,

 • Temsil belgesi,
 • İmza sirküleri,
 • İhale ve açık arttırmalara dâhil olma ve araç teklifi verme yetkisi için noterden, imza sirküleri ve vekâletname almaları gerekir.

Ziraat Bankası İcralık Araç Listesi

Halkbank icralık araç alım başvurusu nasıl yapılır?

Halkbank, ihaleli araç satışında bulunan bankalardan biridir. Halkbank’tan ipotekli araç satın almak isteyenlerin intenet sitesinden veya Halkbank şubesinden kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

 • Araç teminatının %3’ü kadar ücretin yatırılması,
 • Teklif dilekçesi,
 • Ödenen teminatın dekontu,
 • Nüfus cüzdan fotokopisi,
 • Halkbank Araç Şartname belgelerinin çıkartılıp, tüm sayfaların imzalanması gerekmektedir.

Gerekli evrakları tamamladıktan sonra Halkbank şubesine gidin ve tamamladığınız evrakları yetkili bir kişiye teslim edin. İşlem onaylandıktan sonra ipotekli aracı teklif verebilir ve satın alabilirsiniz.

Halkbank İcralık Araç Listesi

Garanti BBVA icralık araç alım başvurusu nasıl yapılır?

Garanti BBVA ile icralık araç almak üzere kayıt yaptırmak için Garanti BBVA müşterisi olmanız gerekir. Garantili BBVA ipotekleri diğer bankalardan biraz farklıdır. Garanti BBVA’dan borç para alan ancak geri ödeyemeyen bir kişinin arabasına banka tarafından el konulur.

Bankalar doğrudan ihale sistemi üzerinden araç satışı yapmakta olup, herhangi bir açık artırma veya satış işlemi bulunmamaktadır. Bankalar hiçbir kuruluşla işbirliği yapmamaktadır. İpotekli araç satımları bankanın resmi intenet sitesi üzerinden yapılır. Banka müşterisi iseniz web sitesinden ipotek araç satın alabilirsiniz.

Akbank icralık araç alım başvurusu nasıl yapılır?

Birçok vatandaş Akbank’a ipotekli araç başvurusunda bulunmak istiyor. Ancak Akbank, ihale ile araba satmayan bankalardan biridir. 2021 çerçevesinde Akbank üzerinden ipotekli araç satın alamazsınız.

Denizbank icralık araç alım başvurusu nasıl yapılır?

Denizbank, otomobil ihalesi yapan bankalardan biridir. Denizbank’tan ipotekli araç satın almak istiyorsanız, başvuruda bulunmak için önce en yakın Denizbank şubesine gitmeniz gerekir. Denizbank’tan ipotek başvurusu yaparken,

Bireysel başvuru yapacak kişiler için,

 • Kimlik belgesi fotokopisi istenmektedir.

Bir şirket adına başvuru yapacak kişiler için,

 • Başvuru yapacak yetkili kişiye ait imza sirküleri,
 • Vergi levhası fotokopisi,
 • Ticaret Sicil Tasdiknamesi fotokopisi istenmektedir.

Başka bir kişi adına başvuruda bulunacak kişiler için,

 • Temsil belgesi,
 • Noter onaylı imza sirküleri,
 • Alım ve satış işlemi yapabilmek için noter onaylı vekâletname bulunması gerekmektedir.

Almak istediği araba için Denizbank’a araba bedelinin %3’ü kadar kaparo ödemesi gerekiyor. Tüm bu işlem ve belgeler hazır olduğunda Denizbank şubesindeki yetkiliye teslim ediniz. Denizbank başvuruyu değerlendirme sürecine alacaktır.

Değerlendirme olumluysa, ipotekli araç satın alma süreci başlayabilir. İpotekli araç almak isteyen kişiler, bankanın resmi web sitesindeki ipotekli araç ilanları aracılığıyla pazarlık yapabilirler.

Denizbank İcralık Araç Listesi

Albaraka Türk icralık araç alım başvurusu nasıl yapılır?

Albaraka Türk, ipotekli araç alımı talebinde bulunan hiç kimseye bu tür satış yapmamaktadır. 2021 yılında araç satışları bankanın resmi sayfasında yer almamaktadır. Albaraka Türk’ün resmi intenet sitesinde sadece gayrimenkul satışı yapılmaktadır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.