DOLAR 8,46290.03%
EURO 10,0686-0.09%
STERLIN 11,8203-0.15%
ALTIN 496,74-0,08
BIST 1.391,642.27%
BITCOIN 338408-1,19%
İstanbul
30°

AÇIK

04 05

İMSAK'A KALAN SÜRE

Devlet Kadrosuna Beyaz Hacker Alım Şartları Haziran 2021

Devlet Kadrosuna Beyaz Hacker Alım Şartları Haziran 2021

Siber savaş tehdit olarak ulusal siyaset güvenlik evrakında. Devlet kamu ve özel müesseselerin sanal güvenliğini sağlamak için tuhaf bir usule müracaat etti. Kadrolu bilgisayar korsanları yetiştirilecek ve onlar da devlet için çalışacak.

ABONE OL
13 Haziran 2021 00:23
Devlet Kadrosuna Beyaz Hacker Alım Şartları Haziran 2021
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bilgisayar korsanları artık devlette olacak. Sanal güvenliği sağlamak ismine tuhaf bir adım atan devlet beyaz hacker yetiştirerek kadrolu olarak kamu ve özel müesseselerin sanal güvenliklerini sağlayacak personelleri işe alacak. Siber ataklara karşı kadrolu hackerlar alınacak.

Beyaz Hacker Alımı 2021

Emniyetin, Yüksek Yargı müesseselerinin, Politik partilerin internet siteleri sık sık sanal korsanlarının hamleleri uğruyor. Ehemmiyetli evrakların saklılığı tehdit altında. Kamu ve özel sektördeki dijital bilgilerin güvenliği için düğmeye basıldı. Devlet beyaz hacker yetiştirecek. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı beyaz hacker yetiştirilmesi ile alakalı yaptığı açıklamalarında devlete kadrolu bilgisayar korsanı alınacağını belirtti. Güvenlik heyeti siyaset evrakına da giren Türkiye’ nin siber güvenliği için uzmanlar yetiştirilecek görevleri ise; sistemin sarihlerini tanımlayarak üstlerine sarihlerin raporunu vererek sistem sarihini önlemek olacak. Türk Standartları Enstitüsü ‘ de eğitim görecekler. Uzmanlar sertifikalı korsanlar olacak ve hackerler stajyer, Kayıtlı, Sertifikalı ve Kıdemli olmak üzere 4 değişik uzmanlık seviyesinde işe alınacaklar.

Beyaz Şapkalı Hacker Müracaatları

Milli Siber Güvenlik Taktiği ve Eylem Tasarıyı hazırlayan Hükümet Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı işletim müesseseyi BTK tarafından yapılacak olan hacker alımlarının müracaatları alınmaya başlandı. Genç bilişimcilerden oluşacak beyaz hacker alımlarına özellikle üniversite mezunlarının müracaat etmesi beklenirken müracaatlar BTK ‘ya usom@btk.gov.tr adresine yapılacak. Takıma katılacak genç bilişimcilerden oluşacak beyaz hacker ordusuna 6 bin lira ila 10 bin lira arasında ücret verilmesi tasarlanıyor.

Türk Standartları Enstitüsü’nde Türk Standartları Enstitüsü yetiştirilecek bilişimci genç uzmanların alacakları eğitimlerden sonra alacakları hacker sertifikası ile Türkiye’nin siber güvenliği için çalışacağı bildirdi. Sanal sızmalara ve  siber ataklara karşı müesseselerin bilgisayar sistemlerini gözetmek için ‘beyaz hacker’ ya da ‘beyaz şapkalı hacker’ ismi verilen, kendileriyle bağlantılı olarak çalışan hackerlar 7/24 olacak biçimde çalıştırılacak ve dolgun ücret ile işe başlatılacak.

Beyaz şapkalı hackerlere eğitimler  Sızma Testi, Eğitim ve Danışmanlık Hizmeti Veren Personel ve İşletmeler İçin Yetkilendirme Programı kapsamında Türk Standartları Entitüsü tarafından verilecek eğitim için Türk Standartları Enstitüsü Yazılım Dökümanlandırma Müdürlüğü tarafından oluşturulan programda, 4 değişik uzmanlık seviyesi üzerinden eğitimler verilecek.

TSE sertifikasyon başvuru formu için tıklayınız.

Müracaat formunun yanında adaylardan istenen öteki evraklar ise Popülasyon cüzdanı kopyası, Diploma kopyası, Özgeçmiş, Adli sicil kaydı, Avans dekontu, uzmanlık çeşidine göre yönetimsel kriterlerde yazan sertifika, diploma fotokopisi ve dokümanlardır. Bireyler Vakıfbanka Sızma testi bilgilendirmeleri açıklamasını yazarak verilen IBAN numarasına 884 şube koduna 500 TL avans fiyatı da yatırarak müracaat yapabilecektir.

Türk Standartları Enstitüsü tarafından verilecek eğitimler temel seviye eğitim koliyi için 5 veya 7 gün süreli olacak biçimde verilir ve 5 günlük eğitim birey başı 1800 TL’dir. 7 günlük eğitim birey başı 2200 TL’dir. İleri seviye eğitimi ise 10 gün devam et fiyatı birey başı 2700 TL dir. Siber Güvenlik Sızma testi uzmanı sertifikası birey başı 450 TL’dir.

Eğitim ve imtihan katılımları evvelinde müracaatta müracaat sahibi 500 tl avans fiyatı ödenir. Kutu eğitim zamanlarından fazla müddet eğitim arzlarında birey başı günlük eğitim fiyatı alınır. Tersine mühendislik eğitim koliyi fiyatı 3 günlük birey başına 2500 TL dir. Dış uzman katılım fiyatı günlük adam/ gün olarak Türk Standartları Enstitüsü dış tahlil personeli direktifine göre belirtilen fiyat olup, erişim ve konaklama ayrıca faturaya dahil edilir.

Eğitim ve imtihan katılım evveli müracaat sahibi tarafından Adli Sicil pak kağıdı getirilmesi zorunludur.

Türk Standartları Enstitüsü Sertifika İmtihanı

Eğitimlerde adaylar imtihana alınacak ve Türk Standartları Enstitüsü sertifikası almak için yapılacak imtihanlarda zaferli olmak için 100 üzerinden ortalamalar alınarak kriterlere göre adaylar zaferli sayılacaktır. Bu ortalamalar ise;

Stajyer Test Uzmanlığı için yapılacak yazılı imtihandan 100 üzerinden 50 puan zaferli sayılacak.
Kayıtlı Test Uzmanlığı için yapılacak yazılı imtihan ve Uygulamalı imtihan ortalamasının en az 100 üzerinden 50 puan olması gerekmektedir.
Sertifikalı Test Uzmanlığı için yapılacak yazılı imtihan ve Uygulamalı imtihan ortalamasının en az 100 üzerinden 70 puan olması gerekmektedir.
Kıdemli Test Uzmanlığı için yapılacak olan yazılı imtihan ve uygulamalı imtihan ortalamasının en az 100 üzerinden 85 puan olması gerekmektedir.

Stajyer Stajyer Sızma Testi Uzmanlığı, kayıtlı Stajyer Sızma Testi Uzmanlığı, sertifikalı Stajyer Sızma Testi Uzmanlığı ve kıdemli Stajyer Sızma Testi Uzmanlığı olmak üzere tanımlanan 4 değişik uzmanlık seviyesi için bazı koşullar da aranacak. Özellikle başlangıç seviyesi olarak eğitim alan Stajyer Sızma Testi Uzmanlığı için rastgele bir koşul aranmayacak.   3 sene bilgi güvenliği alanında çalışma koşulu aranan Kıdemli Sızma Testi Uzmanlığı için ise ayrıca 5 sene sızma testi yapmış olmak ve bunu dokümanlandırmak koşulu aranacak. Kıdemli Sızma Testi Uzmanları bu koşulların yanında en az 1 adet milli veya uluslararası düzeyde akademik yazı yayınlamak zorunda. Sistem üzerinde bir zafiyet bulgusunda bulunup Türk Standartları Enstitüsü’nin Zafiyet Bildirim Programına bildirmeleri ve güvenlik için üst düzey tedbir almaları da gerekecek.

Beyaz Hacker Görevi Nedir?

Beyaz hacker ordusuna katılmak için hacker müracaat koşullarını taşıyan gençler bilişimciler hacker ordusuna dahil edilecek son zamanlarda yapılan siber hamleler sebebiyle bu ataklara karşı çaba edecek, milli veya uluslararası düzeyde akademik yazı yayınlayacak, Türkiye’nin internet ağına yapılacak bir siber hücuma karşı hazırlıklı olmak ve siber ataklara karşı anında müdahalede bulunmak emeliyle BTK tarafından dolgun ücretli hacker müracaatlarını yapmak isteyenlerin aranan koşulları taşımaları ve Türk Standartları Enstitüsü den bu alanda oluşturulan programa katılım göstererek sertifika sahibi olmaları kendine güvenen ve bilişim alanında yeterince bilgi sahibi olduğuna kanı getiren genç bilişimcilerin BTK adresine e-posta adresi üzerinden müracaatları yapmaları zorunludur.

Mevzu ile ilgili olarak BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan siber orduya beyaz hacker olmak için müracaat yapan genç bilişimcilerin BTK e-mail adresinden yapacakları müracaatlarının biran evvel değerlendirilerek müracaat yapan gençlerin süratli bir biçimde istihdam edileceğini belirtti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.