DOLAR 8,6474-0.01%
EURO 10,33990.14%
STERLIN 12,10450.14%
ALTIN 493,48-0,13
BIST 1.402,35-0.53%
BITCOIN 2909394,59%
İstanbul
26°

AÇIK

13 12

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

“Çip krizinin kısa vadede çözümü mümkün görülmüyor”

“Çip krizinin kısa vadede çözümü mümkün görülmüyor”

Dünya genelinde otomotiv endüstrisinden, yoğun elektronik kullanılan yeni nesil ev cihazlarına, savunma sanayinden kritik üretimlere imza atılan tüm alanlarda çip tedariki sorunu üretim aksatırken, dikkatler bu krizin ne zaman çözüleceğine çevrildi....

ABONE OL
25 Mayıs 2021 10:12
“Çip krizinin kısa vadede çözümü mümkün görülmüyor”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HANDE BERKTAN

Tüm dünyayı etkisi altına alan çip krizinden çıkış takvimine ilişkin değerlendirmeler yapılırken, sektör temsilcileri söz konusu krizin kısa vadede çözülemeyeceğine işaret etti.

Bloomberg HT’nin sorularını yanıtlayan Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Levent Kızıltan “Bilişim sektöründe yurtdışı kökenli duyurular teker teker gelmeye başladı ve firmalar üretim krizi nedeniyle 2021 yılı rakamlarında beklenen büyümelerin gerçekleşemeyeceğini açıklamaya başladı. Çip üretimi, hele mikro işlemci üretimi teknoloji makro ölçekli bir üretim şeklidir. Her birisi birkaç milyar dolar düzeyinde olacak tesislerde ve belli jenerasyonlar için üretim yapılabilir, yeni bir jenerasyona geçilmek gerektiğinde ise tekrar bir tesis kurmak gerekir. Dolayısıyla sorunun kısa vadede çözümü mümkün görülmüyor’’ açıklamasını yaptı.

Bu yıla damgasını vuran çip krizi başta otomotiv sektörü olmak üzere elektronik sektöründen, savunma sanayine birçok sektörü etkilemeye ve üretim bantlarını teker teker durdurunca çip ithal eden tüm ülkeler için alarm zillerini çaldırmaya başladı.

“Duyurular teker teker geliyor”

Küresel çapta pek çok sektörü etkileyen çip krizinin Türkiye’ye yansımasına ilişkin TÜBİSAD Başkanı Kızıltan “Tüm dünyada üretilen ürünler için sıkıntı yaratan bir konunun ülkemiz için de bir sorun oluşturmaması elbette mümkün değil. Ağırlıklı olarak Avrupa gibi görünse de, Amerika kıtası da dahil olmak üzere pek çok ülkeye ihracat yapan ve ana üreticilerle birlikte dizayn edilen otomotiv ürünlerinden, yoğun elektronik kullanılan yeni jenerasyon ev cihazları ve ayrıca savunma sanayii dahil elektronik olarak kritik üretimlere imza attığımız alanlarda üretim zorlukları olacaktır. Bilişim sektöründe ise yurt dışı kökenli duyurular teker teker gelmeye başladı ve firmalar üretim krizi nedeniyle 2021 yılı rakamlarında beklenen büyümelerin gerçekleşemeyeceğini açıklamaya başladılar.’’ dedi.

İlgili haberler

  • Toyota, çip krizi nedeniyle 2 üretim hattını durduracak
  • Çip krizinde ‘tehlikeli’ seviyeye ulaşıldı
  • Çip krizini aşmak için 3 trilyon dolarlık yatırım gerekiyor
  • Yükselen çip talebi Tayvan’ın ihracatında 11 yılın rekorunu getirdi
  • Intel CEO’suna göre çip krizi birkaç yıl daha devam edecek
  • Stellantis: Çip krizi bu çeyrek daha da kötüleşecek

“Çip krizi en fazla KOBİ’leri etkileyecek”

TÜBİSAD Başkanı Kızıltan, “Teknoloji üretiminde de pek çok diğer konuda olduğu gibi arz talep konusu son derece önemlidir. Çip üreticileri kendilerinden en fazla tedariki yapan stratejik oyuncuları üzmek istemezler, ticari anlamda da onları da zorlayacak anlaşmalar vardır. Ama konu orta ve küçük boy alıcılar için daha ciddi olabilir, anlık üretim yapanlar ise hiçbir şekilde tedarik zinciri içinde yer alamayabilir’’ uyarısını yaptı.

Güney Kore’den çip atağı

Çip üretim maliyetinin milyarlarca dolarlık yatırım gerektirdiğini söyleyen TÜBİSAD Başkanı Kızıltan “Çip üretimi, hele mikro işlemci üretimi teknoloji yoğun bir üretim şeklidir. Her birisi birkaç milyar dolar düzeyinde olacak tesislerde ve belli jenerasyonlar için üretim yapılabilir, yeni bir jenerasyona geçilmek gerektiğinde ise tekrar bir tesis kurmak gerekir. Şu anda çip üretimi konusunda ABD gibi yüksek teknoloji ürünlerinin dizaynında önder bir ülke bile düşünceli çünkü dünyanın en büyük çip üreticisi Tayvan’da kurulu TSMC adlı firma. Güney Kore bu konuda çok iddialı ve 450 Milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı. Çin, aşamalar halinde üretim gerçekleştiriyor. Bu denli büyük yatırım ve teknoloji gerektiren bir alanda çiplerin endüstriyel ve ticari alanlarda kullanım becerilerimizi geliştirmek ve yatırımları kullanım alanına yönlendirmek daha anlamlı gibi görünüyor’’
diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.