Sermayesi düşük olan şirketler! Halka açıklık oranı düşük olan hisseler

Sermayesi düşük olan şirketler! Halka açıklık oranı düşük olan hisseler

Borsa İstanbul'da yatırım yapanlar sermayesi düşük olan hisselere özel ilgi gösteriyor fakat bu durum çok tehlikeli! İşte sermayesi düşük olan şirketler, halka açıklık oranı düşük olan şirketler..

ABONE OL
27 Mart 2021 23:11
Sermayesi düşük olan şirketler! Halka açıklık oranı düşük olan hisseler
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Borsa İstanbul’da yatırım yapanlar öncelikle şirketlerin sermayesine ve finansal durumlarına bakıyor. Böylelikle sermayesi düşük olan şirketler ön plana çıkıyor. Bir çok yatırımcı sermayesi düşük olan şirketlere yönelirken, bu şirketlerde ani fiyat hareketlilikleri ve aşırı dalgalanma görülebiliyor. Bunun sebebi ise aslında şirketlerin sermayelerinin düşük bir bölümünü halka açmasından kaynaklanıyor. Halka açıklık oranı düşük olan şirketlerde hakimiyet daha çok hisse bulunduran kişide olduğunda kolaylıkla manipülatif hareket yapılabiliyor ve tahtaya yön verilebiliyor.

Sermayesinin düşük bir kısmının halka açık olduğu şirketler arasında çok büyük ve köklü şirketler de var.. Aslında şirketin halka açıklık oranının düşük olmasının bir nedeni de şirketin yönetimde ve imtiyazda daha çok pay sahibi olması. Halka açıklık oranı düşük olan her şirket kötü sayılamayacağı gibi, halka açıklık oranı düşük olan her şirket hissesi de alınabilir diye bir kaide yoktur. Şirketlere yatırım yapmadan önce finansal durumları ve özsermaye-sermaye yapısı incelenmeli ve buna göre hareket edilmelidir.

Halka açıklık oranı %10’un altında olan şirketler aşağıda yer almaktadır. Bilindiği gibi Borsa İstanbul halka açıklık oranı %5’in altında olan şirket hisselerine 31 Mart 2021’e kadar süre verip bu oranı yükseltmelerini istedi. Halen daha halka açıklık oranını %5’in üstüne yükseltmeyen şirket hisseleri 1 Nisan’dan itibaren Piyasa Öncesi İzleme Platformu’nda işlem görecek. Böylelikle Borsa İstanbul, yatırımcıları yüzde 5’in üzerinde halka açıklık oranı olan şirketlere yönlendirecek.

HALKA AÇIKLIK ORANI DÜŞÜK OLAN HİSSELER

HİSSE KODU / HİSSE ADI / HALKA AÇIKLIK ORANI

CLEBI CELEBI 10,00
ARMDA ARMADA BILGISAYAR 9,97
OLMIP OLMUKSAN-IP 9,61
ENKAI ENKA INSAAT 8,99
MRSHL MARSHALL 8,86
GARFA GARANTI FAKTORING 8,37
BANVT BANVIT 8,29
AYCES ALTINYUNUS CESME 7,47
ICBCT ICBC TURKEY BANK 7,15
UFUK UFUK YATIRIM 6,97
KSTUR KUSTUR KUSADASI TURIZM 6,64
BASCM BAŞKENT ÇİMENTO TEKNELERİ 6,57
ULUSE ULUSOY ELEKTRIK 6,30
UYKU SÖNMEZ AİLESİ 5,73
AKMGY AKMERKEZ GMYO 5,65
DGGYO DOĞUŞ GMYO 5,46
CRFSA CARREFOURSA 5,32
RAYSG RAY SIGORTA 5,30
ISDMR ISKENDERUN DEMIR CELIK 5,06
YBTAŞ YIBITAS INSAAT MALZEME 5,00
TBORG T, TUBORG 4,30
DOKTOR DOKTAS DOKUMCULUK 3,98
SNPAM SONMEZ PAMUKLU 3,94
CMENT ÇİMENTO 2,47
KLNMA T, KALKINMA BANKASI, 0,91
QNBFL QNB FINANS FINANSAL KIRALAMA 0,59
KENT KENT GIDA 0,54
QNBFB QNB FINANSBANK 0,12

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.