Borsa İstanbul’da halka arz edilecek şirketler hangileri? İşte halka arz edilecek şirketlerin listesi

Borsa İstanbul’da halka arz edilecek şirketler hangileri? İşte halka arz edilecek şirketlerin listesi

ABONE OL
6 Kasım 2020 21:04
Borsa İstanbul’da halka arz edilecek şirketler hangileri? İşte halka arz edilecek şirketlerin listesi
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Borsa İstanbul’da son günlerde artan halka arzlar yatırımcılar tarafından yüksek talep görüyor. Öyle ki bu talep bazen yatırımcı başına düşen payın yaklaşık 25-30 katına çıkabiliyor. Örneğin Esenboğa Elektrik’e 6.5 kat talep, Ağustosta halka arzı yapılan Fade Gıda’ya 12, Dinamik Isı Makine Yalıtım’a da 27 kat talep gelmişti. Hâl böyle olunca yatırımcılar tarafından en merak edilen soru şüphesiz ki “halka arz edilecek şirketler hangileri?” oldu. Peki Borsa İstanbul’da halka arz edilecek şirketler hangileri? Önce halka arz’ın tanımını inceleyelim..

Halka Arz Nedir?

Halka Arz; hisse senetlerini satışa çıkardığını ilan eden bir şirketin tüm yatırımcılara hissedar olma yolunu açması faaliyetidir. Halka arz işlemi, şirketlerin ve bu şirketlerin sahip oldukları varlıkların küçük paylara bölünerek satışa çıkarılmasıdır.

Şirketler farklı nedenlerle halka arz yöntemine başvurabilirler. Başarılı ve büyüme oranları yüksek olan şirketler faaliyetlerini genişletmek ve yatırımlarına fon sağlamak amacıyla; finansal kaynak açığı olan şirketler ise banka kredisi veya borçlanmaya başvurmadan yatırımlar yapabilmek ya da borçlarını ödeyebilmek için halka arz edilirler. Diğer taraftan yatırımcılar da, hisse senedi alarak borsada işlem gören şirketlerin değerlerine yatırım yapabilme fırsatı bulurlar. Halka arz özellikle uzun vadede olumlu sonuçlar doğuran bir yöntemdir.

Halka arz; birincil ve ikincil halka arz olmak üzere ikiye ayrılır. Daha öncesinde halka açık olmayan şirketlerin yaptığı halka arz işlemi, birincil halka arz; daha önceden halka arz edilmiş ancak ilkinde halka arz oranının düşük olması sebebiyle bu işlemin ikinci kez yapılması, ikincil halka arzdır.

İŞTE HALKA ARZ EDİLECEK ŞİRKETLER:

AYDEM YENİLENEBİLİR ENERJİ

AKFEN YENİLENEBİLİR ENERJİ

BAŞKENT DOĞALGAZ

BİOTREND ENERJİ

BOTAŞ VE TPAO

ÇAN KÖMÜR VE İNŞAAT

ESENBOĞA ELEKTRİK ÜRETİM

İHLAS HABER AJANSI

LİMAK YATIRIM HOLDİNG

METRO TURİZM

SELVA GIDA

ŞEKER GYO

ZORLU YENİLENEBİLİR ENERJİ

BORSA İSTANBUL, N11, OMEGA ELEKTRİK PANO
şirketlerin ve kurumların Borsa İstanbul’da halka arz edileceği tahmin ediliyor..

 

Kaynak:Alnus Yatırım-Ekonomist Dergisi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.