DOLAR 8,8246-0.48%
EURO 10,3345-0.99%
STERLIN 12,1054-0.51%
ALTIN 496,57-0,48
BIST 1.390,900.45%
BITCOIN 380791-1,28%
İstanbul
21°

AÇIK

19 01

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Borsa İstanbul’da önemli değişiklikler

Borsa İstanbul’da önemli değişiklikler

ABONE OL
18 Eylül 2020 07:53
Borsa İstanbul’da önemli değişiklikler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Borsa İstanbul, Pay Piyasası’nın yapısını sadeleştirerek yeniden gruplandırırken, pazarlarda işlem görme kriterlerini yeniden belirledi.

Güncellenen veriler arasında yatırımcılar tarafından en çok dikkat çeken nokta fiyat marjlarının yeniden belirlenmesi. Borsa İstanbul’un yaptığı açıklamaya göre Yıldız Pazar da işlem gören hisseler için fiyat marjı %20,  Ana Pazar hisseleri için %15, Alt Pazar hisseleri için ise %10 olarak revize edildi. Ne zaman yürürlüğe gireceği Borsa İstanbul’dan gelecek ikinci bir bildiriye bağlı. Ayrıca Alt Pazar için brüt takas uygulaması getirildi. Peki alt pazara hangi hisseler dahil ?

Borsa İstanbul revize edilmiş sekilde Pazar Payları tablosunu da paylaştı;

Ayrıca Borsa İstanbul Pay Piyasasını sadeleştirerek Pazar verilerini de yeniden güncelleştirdi. Pazar payları içinde ki gruplaşmalar kaldırılarak Yıldız Pazar, Ana Pazar, Alt Pazar olarak güncellendi.

Borsa da işlem görmek için aranan piyasa değeri yükseltildi

Borsada işlem görecek hisseler için kota alınma şartlarında da düzenlemeler yapıldı. Yıldız Pazar için aranan piyasa değeri 150 milyondan TL’den 200 milyon TL’ye yükseltildi. Ana Pazar için limit değiştirilmedi, alt pazar için ise 20 Milyon TL olarak belirlendi.

Dolaşım paylarına alt limit getirildi

Bu pazarlarda işlem gören şirketlerin filli dolaşım payları %5 üstünde olacak şekilde düzenlenme yapıldı. Fiili dolaşım payları %5 altında olan şirketlere 01.01.2021 tarihine kadar süre verildi. Bu tarihe kadar fiili dolaşım paylarını %5’in üstüne çıkaramayan şirketler, sadece Piyasa Öncesi İşlem Platformu’na alınabilecek.

Pazar belirleme kriterleri aşağıdaki tabloda aktarılmıştır.

Açığa satış, kredili işlem, brüt takas, devre kesici kuralları değişti !

Pazar piyasasında sadeleşmeye giden Borsa İstanbul, pazarda işlem görme kriterlerini de değiştirdi. Açığa satış ve kredili işlem Yıldız Pazar ve Ana Pazar da var iken, Alt Pazar da olmayacak. Ayrıca Alt Pazar da devamlı brüt takas uygulaması devrede olacak. Devre kesici süreleri Yıldız Pazar için 5 dakika, Ana Pazar ve Alt Pazar için ise 15 dakika olarak belirlendi.

Pazarda işlem görme kriterlerini/esaslarını içeren tablo aşağıda paylaşılmıştır.

İlgili bildirinin en sonunda Alt Pazar ile ilgili bilgilendirme yazısı konuldu;

İlgili Borsa İstanbul bildirisini okumak için tıklayınız!

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.